Asset Publisher Asset Publisher

„Z Polem, lasem”

 

 

„Z Polem, lasem”

 

Co łączy kaligrafię, tradycyjny wypiek proziaków i garncarstwo z postacią Wincentego Pola. Tego mogli się dowiedzieć w dniu 16 listopada br. uczestnicy II rajdu pn. „Z Polem, lasem”, którego organizatorem było Nadleśnictwo Baligród.

Tegoroczna edycja przybrała formę wycieczki autokarowej do miejsc powiązanych tematycznie
z postacią Wincentego Pola (1807-1872), założyciela pierwszej na ziemiach polskich i drugiej na świecie Katedry Geografii, pierwszego profesora geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim inicjatora geograficznych badań terenowych. Ponadto autora monografii Karpat i pierwszej monografii regionalnej w literaturze polskiej, a także prekursora naturalnej hodowli lasu.

Zuchy i harcerze repezentujący Hufiec Bieszczadzki ZHP wraz drużynową Małgorzatą Kowalską, działający przy Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Baligrodzie miały okazję zapoznać się bliżej z twórczością poety i miejscami w których żył i tworzył. Aby namacalnie doświadczyć „tamtych czasów” wycieczkę rozpoczęto w Bieszczadzkiej Szkole Rzemiosła mieszczącej się w Uhercach Mineralnych. W świat ginących zawodów uczestników przeniosła „podróż w czasie” czyli specjalna prezentacja multimedialna mówiąca o lokalnej historii i dawnym przemyśle m.in. hutach żelaza
 w Cisnej czy produkcji wyrobów glinianych. Następnie dzieci mogły własnoręcznie ulepić przedmioty z gliny, samodzielnie upiec tradycyjne placki na sodzie znane pod nazwą proziaki, oraz poćwiczyć kaligrafię techniką przedwojenną, czyli piórem przy oryginalnych ławkach szkolnych. Nie zabrakło również elementów współczesnych, takich jak panele multimedialne, przy pomocy których można rozwiązać testy wiedzy zdobytej podczas pobytu w tej nietypowej szkole. Uwieńczeniem spotkania było otrzymanie wykonanych przez siebie przedmiotów oraz dyplom dla drużyny, która najlepiej rozwiązała test wiedzy.

               Kolejnym punktem wycieczki był „rzut oka” na Kamień Leski – pomnik przyrody nieożywionej, a następnie zamek w Lesku, który obecny kształt zawdzięcza właśnie Wincentemu Polowi. Po krótkiej wycieczce krajoznawczej grupa przybyła do Kalnicy (gm. Zagórz, teren administracyjny
Nadl. Baligród), w której w latach 1836-39 mieszkał i tworzył poeta. Tu bowiem w dworku szlacheckim tzw. „szumnym dworze” w widłach potoków Kalniczka i Tarnawka Pol zarządzał
i administrował wsią należącą do hrabiego Krasickiego z Leska. Obecnie znaleźć można w tym miejscu jedynie ślady po zabudowaniach – fragment muru po dawnej stodole na którym widnieją tablice tematyczne i tablica pamiątkowa z odbytego w 1975 r. rajdu „Śladami Wielkich Piór” organizowanego przez PTTK Lesko. Na uwagę zasługują również rosnące w otoczeniu okazałych rozmiarów drzewa stanowiące pomniki przyrody: dąb „Aleksander” oraz dwa jesiony wyniosłe: „Ksawery” i „Ignacy”.

 Dzieci w tym miejscu wspólnie odczytały tekst umieszczony na tablicy pamiątkowej pochodzący
 z utworu W. Pola pt. „Do Zielonego Beskidu”:

Beskidzie Zielony! W trzy rzędy sadzony!
Beskidzie graniczny, Beskidzie kochany
Chłodem jelenim i mgłami owiany...
Gdzież czasy są owe, gdym konno tu hasał
gdym serce i oczy po Tobie ja pasał!

 

W tym miejscu zakończono również II edycję rajdu, licząc, że kolejna odbędzie się na szczycie Łopiennika (1069 m n.p.m.), na którym niegdyś jak opisywał Zygmunt Kaczkowski powstawały (…)pierwsze nuty „Pieśni o ziemi naszej”, z którymi Pol się nosił od roku.”

 

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział !!!

 

 

 

 

Tekst: Ewa Wydrzyńska-Scelina

Zdjęcia: Małgorzata Kowalska, Ewa Wydrzyńska-Scelina